رشته «برق ساختمان» در گروه برق و رایانه از زمینه صنعت شاخه کاردانش قرار دارد. 
در این گروه رشته‌هایی مانند «برق صنعتی»، «تابلوسازی برق صنعتی»، «برنامه‌نویسی بازی‌های رایانه‌ای»، «الکتروتکنیک»، «الکترونیک»، «ماشین‌های الکتریکی»، «تعمیر تلفن‌های رومیزی و همراه»، «سیستم‌های صوتی و تصویری»، «طراحی و توسعه صفحات وب» و . . . قرار دارد.
رشته برق نیز مانند بسیاری از رشته‌های زمینه صنعت بر مفاهیم فیزیکی و اصول ریاضیات استوار است و هر چه هنرجویان بهتر این مفاهیم را درک کنند، می‌توانند موفقیت بیشتری کسب نمایند.
هنرجوی برق باید ذهنی خلاق و تحلیل‌گر داشته باشد؛ همچنین به کار با وسایل برقی علاقه داشته باشد، چون گاهی اوقات هنرجویانی وارد این رشته می‌شوند که در ریاضی و علوم قوی بوده ولی در کارهای عملی ضعیف‌ هستند.
رشته برق ساختمان هم یکی از گرایش‌های رشته برق است. در این رشته هنرجویان به صورت تخصصی در زمینه سیستم روشنایی و برق ساختمان به صورت کامل و همچنین موارد تکمیلی برق ساختمان اعم از آیفون تصویری، سیستم اعلام حریق، دزدگیر، دوربین‌های مداربسته اماکن، درب اتوماتیک، برق اضطراری و راه‌اندازی الکتروموتورهای سه فاز و تک‌فاز آشنا می‌شوند.
سطح آموزشی مهارت‌ها
هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی و پایه مشترک، مهارت‌های زیر را می‌آموزند: 
* برق‌کار ساختمان
* نصب سیستم زمین حفاظتی (ارتینگ)
* مونتاژکار و نصاب تابلوهای برق
آینده‌ تحصیلی و شغلی
هنرجویان این رشته پس از اتمام تحصیلات خود می‌توانند در نیروگاه‌ها استخدام شوند و یا در امر سیم‌کشی ساختمان‌ها یا به عنوان نصاب سیستم‌های حفاظتی و کنترلی فعالیت کنند.
همچنین در صورت تمایل به ادامه تحصیل، هنرجویان فارغ‌التحصیل این رشته می‌توانند در یکی از گرایش‌های رشته مهندسی برق در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی به ادامه تحصیل بپردازند.
از جمله مشاغل مرتبط با این رشته می‌توان موارد زیر را نام برد:
  – سیم‌کشی ساختمانهای مسکونی و توانایی تعمیر و عیب‌یابی
  – سیم‌کشی مراکز دولتی مانند بیمارستان‌ها و بانک‌ها
  – تعمیر و نصب انواع دزدگیر در منازل و مراکز تجاری و دولتی  
  – تعمیر و نصب دوربین‌های مدار بسته در ساختمان‌ها
  – تعمیر و نصب سیستم‌های اعلام حریق در ساختمان‌ها
ساعت آموزش
رشته «برق ساختمان» دارای 105 ساعت آموزش به شرح زیر است:
42 ساعت دروس عمومی (دینی، عربی، فارسی، زبان خارجه، جغرافی، تاریخ، علوم اجتماعی، تربیت بدنی، انسان و محیط زیست، تفکر و سواد رسانه‌ای، سلامت و بهداشت، آمادگی دفاعی، مدیریت خانواده و سبک زندگی)
50 ساعت شایستگی‌های فنی (درس‌های مهارتی) 
2 ساعت شایستگی‌های پایه فنی (ریاضی) 
2 ساعت مهارت اختیاری
9 ساعتشایستگی‌های غیرفنی (الزامات محیط کار، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، کاربرد فناوری‌های نوین، اخلاق حرفه‌ای). این درس‌ها به صورت پودمانی ارائه می‌شوند