معرفی رشته 

امروزه یکی از فراگیرترین تجهیزات به کار گرفته شده در عصر اطلاعات و ارتباطات، تلفن است و با پیشرفت روزافزون تکنولوژی، فرا گرفتن مهارت‌های لازم در به کارگیری این وسیله کارآمد ضروری و اجتناب‌ناپذیر است؛ با توجه به نیاز عموم و مورد استفاده همگانی، ضرورت تعمیر و نگهداری و سرویس‌های خاص از لحاظ نرم‌‌افزاری و سخت‌افزاری برای این وسیله کارآمد، نیاز به تکنسین‌ها و افراد مهارت دیده دارد و به طور یقین فارغ‌التحصیلان توانمند این رشته می‌توانند کسب و کار پر رونقی داشته باشند.

سطح آموزشی مهارت‌ها 

هنرجویان در این رشته علاوه بر گذراندن دروس عمومی، 5 استاندارد مهارت شغلی را گذرانده و در انتهای هر استاندارد به توانایی‌های ذیل دست می‌یابند: 

   1ـ استاندارد کاربر رایانه: هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی کار و IT در مراکز و مؤسسات دست می‌یابد.

   2ـ استاندارد طراح و تحلیل‌گر مدارات دیجیتال: هنرجو پس از آموزش این مهارت از عهده بررسی سیستم‌های عددی، کار با گیت‌های دیجیتالی و مدارات منطقی، مدارهای محاسباتی، مدارات مولتی پلکسر و دی‌مولتی پلکسر و کار با IC برمی‌آید.

   3ـ استاندارد تعمیرکار تلفن رومیزی و ارتباطات: هنرجو پس از آموزش این مهارت از عهده مونتاژ مدارات الکتیرکی و الکترونیکی، تجهیزات تلفن، منبع تغذیه،  آمپلی‌فایر، تعمیر و تنظیم برنامه الکترونیکی، مکانیکی و برق تلفن رومیزی و ارتباطات داخلی برمی‌آید.

   4ـ استاندارد تعمیرکار تلفن همراه: هنرجو پس از گذراندن این استاندارد به توانایی کار با سخت‌افزار و نرم‌افزار تلفن همراه، شناخت عیوب تلفن همراه و رفع آنها دست می‌یابد.

   5ـ استاندارد تعمیرکار دستگاه‌های دورنگار و فاکس: هنرجو پس از آموزش این مهارت از عهده تشخیص و بررسی مکانیزم کار با دستگاه‌های دورنگار، نصب و راه‌اندازی، تست و تنظیم دستگاه‌های دورنگار، عیب‌یابی برده‌های حافظه، کنترل و بررسی اصول کار سیستم چاپ لیزری بر می‌آید.

آینده تحصیلی 

هنرجویان بعد از فراغت از تحصیل می‌توانند در مقطع کاردانی در دانشگاه جامع کاربری ـ دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه فنی و حرفه‌ای ادامه تحصیل دهند همچنین با 3 ساله شدن دوره متوسطه در مقطع کارشناسی نیز در رشته‌های مرتبط با رشته تحصیلی خود ادامه تحصیل دهند.

ساعت آموزش

رشته «تعمیر تلفن‌های رومیزی و همراه» دارای 105 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت شایستگی‌های عمومی، 45 ساعت شایستگی‌های فنی، 4 ساعت شایستگی‌های پایه، 5 ساعت شایستگی‌های کارگاهی و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «ریاضی متشکل از 2 واحد نظری»، «فیزیک متشکل از 2 واحد نظری»، «کاربر رایانه متشکل از 3 واحد نظری و 5 واحد عملی»، «طراح و تحلیل‌گر مدارات دیجیتال متشکل از 7 واحد نظری و 7 واحد عملی»، «تعمیرکار تلفن رومیزی و ارتباطات متشکل از 2 واحد نظری و 2 واحد عملی»، «تعمیرکار تلفن همراه متشکل از 2 واحد نظری و 2 واحد عملی»،«تعمیرکار دستگاه‌های دورنگار و فاکس متشکل از 5 واحد نظری و 5 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.

 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
http://andisheeng.ir/?p=3011