*معرفی رشته

این رشته از رشته‌های شاخه کاردانش است. هنرجو در این رشته مهارت‌های کاربردی خیاطی زنانه را در دروس ذیل فرا می‌گیرد:

1- نازک دوزی زنانه 2- روپوش، کت، روبدوشامبردوز 3- الگوساز با رایانه 4- الگوساز و برشکاری زنانه (تک دوزی) 5- مانتو دوز 6 – الگوساز به روش حجمی 7- مانتودوز 8-کارورزی

در ضمن هنرجو کار با ماشین‌های صنعتی دوخت و ابزار مختلف مانند اتوهای صنعتی را فرا می‌گیرد و با استفاده از نرم‌افزار طراحی الگو موفق به طراحی الگو برای کارگاه‌های صنعتی می‌شود. درنهایت هنرجوی فارغ‌التحصیل این رشته توانایی الگوسازی و دوخت انواع لباس منزل و اجتماع و مهمانی بانوان را خواهد داشت.

*سطح آموزشی مهارت‌ها

استانداردهای آموزشی این رشته در سطح بسیار مطلوبی بوده و با استانداردهای جهانی هم‌سطح است و چنانچه آموزش به صورت صحیح انجام شود و هنرجو نیز علاقه‌مند به فراگیری و با عزم و اراده قوی باشد، بعد از فراغت از تحصیل آینده‌ای روشن در بازار تولید پوشاک کشور خواهد داشت.

*آینده تحصیلی و شغلی

هنرجویان فارغ‌التحصیل این رشته در صورت موفقیت در آزمون ورودی دوره‌های کاردانی پیوسته دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای (آموزشکده‌های دولتی و دانشگاه‌های آزاد و دانشگاه‌های علمی ـ کاربردی) می‌توانند به ادامه تحصیل بپردازند و سپس در آزمون‌های به ترتیب کارشناسی و کارشناسی ارشد نیز می‌توانند شرکت کنند.

آینده شغلی فارغ‌التحصیلان هنرجویان این رشته بسیار روشن می‌باشد. 1- تأسیس کارگاه خیاطی تک دوزی و شخصی دوزی برای بانوان 2- کارگاه تولید انبوه پوشاک بانوان 3- الگوسازی با استفاده از نرم‌افزار برای کارگاه‌های صنعتی 3- استخدام در کارگاه‌های صنعتی با عناوین ناظر دوخت، برشکار، چرخ‌کار ماهر و… .

*ساعت آموزش

رشته «خیاطی لباس زنانه» دارای 110 ساعت آموزش است که شامل 42 ساعت دروس عمومی، 59 ساعت و 9 ساعت شایستگی‌های غیرفنی است.

استاندارد مهارت و درس این رشته شامل «نازک‌دوز زنانه متشکل از 5 واحد نظری و 7 واحد عملی»، «الگوساز لباس با رایانه متشکل از یک واحد نظری و 2 واحد عملی»، «الگوساز و برشکار لباس زنانه (تکدوزی) متشکل از 2 واحد نظری و 10 واحد عملی»، «مانتودوز متشکل از 2 واحد نظری و 3 واحد عملی»، «دوخت روپوش متشکل از 2 واحد نظری و 3 واحد عملی»، «الگوساز لباس به روش حجمی متشکل از 2 واحد نظری و 8 واحد عملی» و «کارورزی متشکل از 4 واحد عملی» است.