رشته مدیریت خانواده چیست؟ مجددا یادآوری کنیم که رشته مدیریت خانواده چه در مقطع دیپلم ، کاردانی و کارشناسی صرفاً مربوط با خانمهاست. علاقمندان میتوانند به سرعت در این رشته درسی دیپلم بگیرند. و در همین رشته یا رشته های دیگر ادامه تحصیل دهند.
این رشته جزو رشته های آسان و از نظر هزینه و زمان نیز دیپلم بسیار مناسبی بشمار میآید. رشته مدیریت خانواده در مقطع دیپلم کاردانش حدود ۴۰ واحد تخصصی از دروس کاردانش برای اخذ دیپلم رسمی آموزش و پرورش را شامل میشود.


در سالهای اخیر وزارت آموزش و پرورش دیپلمهای کاردانش را با استانداردهای جدیدی ارائه کرده است که بسته به اینکه در چه مقطعی متقاضی مدرک داشته باشد شامل مجموعه مشخصی خواهد شد:

مجموعه هشتم یا نهم؟ شامل کدامیک میشوید

مجموعه نهم رشته های کاردانش

افرادیکه قصد ادامه تحصیل و اخذ دیپلم در شاخه کاردانش را دارند شامل دو گروه می باشند:

گروه اول: افرادی که مدرک سوم راهنمایی نظام قدیم را دارند. که این افراد جهت اخذ دیپلم شامل قانون مجموعه نهم می باشند. این افراد باید دروس عمومی پایه نهم، دهم و یازدهم را در مدارس شبانه بگذرانند و همچنین همزمان با عمومی ها می توانند یک مهارت مجموعه نهم رشته های کاردانش را هم در آموزشگاههای فنی و حرفه ای بگذرانند. که تفاوت مهارتهای آن با مجموعه هشتم در تعداد واحدها و کد استاندارد آنها می باشد.

به عنوان مثال، در مجموعه نهم کاردانش مهارت گردشگری از ۳۴ واحد به ۴۵ واحد تخصصی افزایش پیدا کرده و دانش آموزان به جای ۴ مهارت باید ۶ مهارت را پاس کنند که در مجموعه هشتم کاردانش دروس مهارتی شامل راهنمای موزه ، راهنمای محلی، راهنمای عمومی  و راهنمای طبیعت گردی می باشد که در مجموعه نهم ۲ مهارت گردشگری سلامت و فرهنگی اضافه شده است و همچنین مهارت مدیریت خانواده در مجموعه هشتم ۲۴ واحد تخصصی بوده که در مجموعه نهم آموزش و پرورش به ۳۴ واحد تخصصی افزایش پیدا کرده است و دروس تخصصی این مهارت در مجموعه هشتم  شامل هنر درخانه ، سالم زیستن و مدیریت و امور برنامه ریزی می باشد که در مجموعه نهم یک مهارت کاربر رایانه اضافه شده است. همچنین مهارتهای دیگر فنی و حرفه ای هم به همین ترتیب اضافه واحد و دروس شده است.

گروه دوم: افرادی که سابقه تحصیلی آنها تا سوم دبیرستان یا دیپلم ناقص است، می توانند با گذراندن مهارتهای مجموعه هشتم میتوانند دیپلم بگیرند. و دیگر نیازی به گذراندن مهارتها و دروس عمومی مجموعه نهم ندارند. لازم به ذکر است که طبق اطلاعیه ای که از سوی اداره کل آموزش و پرورش به مدارس شبانه اعلام شده است از سال تحصیلی ۹۸ کلیه دانش آموزان بزرگسال جهت اخذ دیپلم فنی و حرفه ای باید دروس عمومی پایه نهم، دهم و یازدهم  و همچنین مهارتهای مجموعه نهم کار و دانش را بگذرانند.

دیپلم مدیریت خانواده از جمله رشته های پرمخاطب به دلیل کم هزینه بودن و زمانبر نبودن در میان دیپلم‌ های کاردانش است.

مدت زمان صدور مدرک فنی حرفه ای

کارآموزان مهارت های دیپلم فنی حرفه ای مدیریت خانواده را در مدت زمان تقریبی 4 ماه کاری آموزش می بینند و در آزمون های مهارتی سازمان فنی و حرفه ای شرکت می‌نمایند.

مهارت های رشته مدیریت خانواده

هنرجویان در این رشته در مجموعه نهم که شامل سالهای دهم، یازدهم و دوازدهم میباشد 5 مهارت اصلی را برای کسب توانایی های ذکر شده می گذرانند:


مجموعه نهم

دریافت ریزدروس دیپلم مدیریت خانواده

نام حرفه کد استاندارد واحد
کاربر ICDL7321205301400014
برنامه ریز امور هنری در خانواده73162083033000118
برنامه ریز امور تغذیه در خانواده51202067060000112
مراقبت امور بهداشت و سلامت خانواده5322204700100017
برنامه ریز امور اقتصادی و اجتماعی خانواده53222049001000110
جمع کلجمع کل51

دروس تخصصی دیپلم مدیریت خانواده (فنی و حرفه ای)

دروس تخصصی در استانداردهای سازمان فنی و حرفه ای

– کاربر نرم افزار اداری (استاندارد کاربر نرم افزار اداری)
کاربر اتوماسیون از مشاغل حوزه فناوری اطلاعات می باشد. این شغل دارای شایستگی های کار با نرم افزار Word ،کار با نرم افزار PowerPoint ،کار با نرم افزار Excel ،کار با نرم افزار Access ،کار با نرم افزار One note می باشد. این شغل با کلیه مشاغل اداری و اتوماسیون های اداری در ارتباط می باشد

– برنامه ریزی امور تغذیه خانواده (استاندارد برنامه ریزی امور تغذیه)
برنامه ریز امور تغذیه خانواده در گروه برنامه ریزی خدمات تغذیه ای میباشد و این شغل شامل شایستگی های تنظیم برنامه غذایی مناسب خانواده در سلامت و بیماری، پخت مواد غذایی، تهیه انواع عصاره تغلیظ کننده ها و انواع سس های سرد و گرم، تهیه برخی از غذاهای خمیری، تهیه سالاد و اردور، کاناپ و کوکتل میگو و پوره، تهیه دسر، تهیه شکلات و انواع کرم شکلاتی، تهیه انواع کیک و شیرینی، تزئین و حکاکی انواع میوه جات، سبزیجات و صیفی جات میباشد

– برنامه ریزی امور هنری خانواده (استاندارد برنامه ریزی هنری)
برنامه ریز امور هنری و خانه داری جزء مشاغل هنرهای تجسمی می باشد و شامل شایستگی های آراستگی شخصی، پذیرایی ازمهمان، چیدمان منزل، نگهداری از لوازم خانه،گلدوزی دستی، ترسیم الگوی انواع لباس، دوخت انواع لباس، کاموا بافی بادست، پرورش گیاهان آپارتمانی و گل آرایی، انجام شستشو-لکه گیری-لکه زدایی-حشره زدایی، بازاریابی، بسته بندی وارائه محصولات می باشد

– برنامه ریزی امور اقتصادی خانواده (استاندارد برنامه ریزی امور اقتصادی)
برنامه ریزامور اقتصادی –اجتماعی خانواده شغلی است در حوزه خدمات آموزشی که شایستگی هایی از قبیل مدیریت در خانواده، تنظیم بودجه در خانواده و مدیریت هزینه های آن، شناخت خانواده و نیازهای آن، برقراری روابط سالم انسانی و اخلاقی در خانواده و جامعه، تعلیم و تربیت فرزند و جایگاه آن در خانواده، همکاری خانواده با مدرسه و سایر مراکز آموزشی، بهره گیری از حقوق قانونی خود و آگاه نمودن سایر اعضای خانواده نسبت به حقوق خود، پرورش شخصیت خلاق و کارآفرین، فرزند پروری دارد

– مراقبت و بهداشت خانواده (استاندارد مراقبت و بهداشت)
مراقب امور بهداشت و سلامت در خانواده شغلی است در حوزه بهداشت و ایمنی که شامل شایستگی های بکارگیری عوامل موثر بر سلامت و بیماری، بکارگیری بهداشت فردی و محیطی برای تامین سلامت افراد خانواده، حفاظت از محیط زیست، تنظیم برنامه غذایی مناسب در جهت حفظ سلامت خانواده ،بکارگیری اصول آداب ومعاشرت، تشخیص منشا حوادث خانگی و پیشگیری از آنها، انجام کمکهای اولیه در هنگام وقوع حادثه یا بیماری و مراقبت و پرستاری از افراد خانواده می باشد


دروس تخصصی دیپلم مدیریت خانواده (ارشاد)

دروس تخصصی در استانداردهای وزارت ارشاد

– کاربر رایانه  – برنامه ریزی امور خانواده  – مهارتهای سالم زیستن مقدماتی  – مهارتهای سالم زیستن پیشرفته  – هنر در خانه